Loading…
xChange 2019 has ended
avatar for Hélène Laverdière

Hélène Laverdière

Member of Parliament for Laurier-Sainte Marie (Quebec), NDP Critic for Foreign Affairs
Hélène Laverdière was elected MP for Laurier—Sainte-Marie in May 2011 and re-elected in October 2015. She is the NDP Critic for Foreign Affairs and Vice-Chair of the House of Commons Standing Committee on Foreign Affairs and International Development.
Madame Laverdière a été élue députée de Laurier—Sainte-Marie en mai 2011 et réélue en octobre 2015. Elle est porte-parole du Nouveau Parti démocratique pour les affaires étrangères et siège au Comité permanent des affaires étrangères et du développement international, dont elle est vice-présidente.